December 20, 2023 3 min read

Balustrada to niezbędny element każdego domu z balkonem czy też ze schodami. Za jej pomocą zabezpieczyć możemy wysokie krawędzie, a także uzupełnić nasze pomieszczenie lub bryłę domu o kolejny praktyczno-dekoracyjny element. Szyba, szybie nie równa, tym bardziej, jeśli posiada ona wiele zastosowań i może być zamocowana w różnych częściach domu. Jeśli stoisz przed wyborem odpowiedniej szklanej balustrady do swoich czterech kątów – koniecznie zostań z nami do końca artykułu, w którym przyjrzymy się kilku ciekawym rozwiązaniom, a Tobie zapewnimy sporą dawkę inspiracji.

Spis treści:

  1. Szklana balustrada – w jakich wnętrzach sprawdzi się najlepiej?
  2. Czy szklana balustrada jest bezpiecznym rozwiązaniem?
  3. Jaka szklana balustrada sprawdzi się przy schodach wewnętrznych?
  4. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając szklaną balustradę na balkon lub taras?

Szklana balustrada – w jakich wnętrzach sprawdzi się najlepiej?

Szklana balustrada idealnie wkomponuje się w przestrzeń utrzymaną w nowoczesnym stylu, gdyż samo szkło nadal jest bardzo innowacyjnym pomysłem. Wszelkie duże i proste w swojej formie szklane elementy dekoracyjne, nie będą zbyt dobrze prezentować się w bardziej klasycznych przestrzeniach czy domach zachowanych w stylu rustykalnym. Na szklane rozwiązania warto postawić, jeśli design Twojego domu utrzymany jest w stylu współczesnym, nowoczesnym, loftowym czy eklektycznym. Przy wykorzystaniu odpowiednich dodatków szkło będzie się dobrze prezentować także w stylu skandynawskim.

Czy szklana balustrada jest bezpiecznym rozwiązaniem?

Rodzaj szyby na balustradę należy dopasować do miejsca, w którym będzie ona zamontowana. W zależności od tego, czy szukamy szkła na balustradę wewnętrzną, czy zewnętrzną – parametry szkła będą się różnić. Warto jednak podkreślić, że w obu tych przypadkach szyba jest bardzo bezpiecznym rozwiązaniem, także przy dzieciach. Aby mieć pewność co do jej wytrzymałości, należy postawić na wysoko gatunkowe i grube szkło. Swój wybór, warto jednak skonsultować ze specjalistą, czyli np. szklarzem, aby mieć pewność co do jakości wybranego produktu.

Jaka szklana balustrada sprawdzi się przy schodach wewnętrznych?

Szklana balustrada to doskonałe uzupełnienie każdej współczesnej (choć nie tylko) przestrzeni. Bezbarwne szkło przepuszcza światło, dzięki czemu nasze pomieszczenie optycznie wydawać się może znacznie większe. Zamiast zastawiać swój dom zabudowanymi balustradami, postaw na rozwiązanie, które będzie wyglądać nowocześnie i ponadczasowo, gdyż jak dobrze wiemy, szkło od wielu lat nie wychodzi z mody i z pewnością pozostanie tak jeszcze przez długi czas. Szklana balustrada to bardzo minimalistyczne rozwiązanie, jeśli jednak bezbarwne szkło jest dla Ciebie elementem mało charakterystycznym, postaw na kolorową szybę, dzięki której dodasz do swojej przestrzeni więcej barw. Szkło z kolorem to nadal bardzo oryginalne i nieprzeciętne rozwiązanie, które wciąż nie jest u nas zbyt popularne. Jakie jeszcze szkło zastosować można przy wewnętrznej balustradzie? Poza szkłem bezbarwnym i kolorowym wyróżnić można jeszcze szkło mleczne, które ma matowo-satynową powierzchnię oraz szkło laminowane z grafiką dekoracyjną umieszczoną pomiędzy dwoma taflami szkła.

Aby szyba przy balustradzie była bezpieczna, powinna mieć odpowiednią grubość lub właściwości. W tego typu rozwiązaniach częstym wyborem jest szkło podwójnie bezpieczne VSG-ESG. Jest to szyba zbudowana z co najmniej dwóch tafli szkła hartowanego, połączonych ze sobą laminatem. Takie rozwiązanie sprawia, że szyba ma znacznie większą wytrzymałość i odporność na uderzenia.

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając szklaną balustradę na balkon lub taras?

O czym należy pamiętać przy wyborze szklanej balustrady na balkon? Oczywiście o sąsiadach. Warto mieć na uwadze, że w przypadku balustrady ze szkła bezbarwnego widoczne będzie zarówno to, co masz na balkonie lub tarasie oraz co nieco z tego, co kryje się za Twoimi balkonowymi drzwiami. Aby nie narazić się na niepotrzebne spojrzenia przechodniów czy sąsiadów, warto zastanowić się nad szybą wykonaną z lustra weneckiego, która zapewni Ci maksymalną prywatność bez ograniczania dostępu do światła dziennego. Bezbarwne szkło to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którym brakuje wspomnianego światła dziennego, gdyż taka szyba przepuści je w niemal 100%. W balustradzie zewnętrznej zastosować można te same rodzaje szyb, co w balustradzie wewnętrznej. Dlatego i w tym wypadku dobrać można do swojej balustrady balkonowej zarówno szkło mleczne, kolorowe, jak i matowe. Szkło do szyby balkonowej powinno być odpowiedniej grubości, aby zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa.

Jaka szyba na balustradę? Na to pytanie nie mamy jasnej i konkretnej odpowiedzi. Warto przyjrzeć się swoim potrzebom i oczekiwaniom, a także dobrać balustradę, która będzie współgrać z koncepcją całego domu i wnętrza. Balustrady szklane Wrocław – zachęcamy do skorzystania z usług profesjonalnych szklarzy i sprawdzenia ich oferty, która może okazać się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę.