December 20, 2023 3 min read

Czytając ten artykuł, jesteś najpewniej na etapie wyboru odpowiednich drzwi wejściowych do swojego domu. Te z szybą są w ostatnim czasie bardzo modne i pasują do wielu stylów budownictwa, zarówno tego bardziej klasycznego, jak i nowoczesnego. Takie drzwi prezentują się niezwykle okazale i często stanowią dodatkowy element dekoracyjny, który ozdabia całą bryłę domu. Przy wyborze drzwi zewnętrznych z szybą, często najwięcej uwagi wkładamy w dobór modelu o odpowiednim designie i kolorze, zapominając tym samym o niezwykle ważnym elemencie, jakim jest właśnie szyba, która w tego typu drzwiach jest przecież elementem grającym pierwsze skrzypce. Jaka więc powinna być szyba w drzwiach zewnętrznych? Zostań z nami do końca artykułu, aby dowiedzieć się nieco więcej o doborze odpowiedniej szyby do swoich drzwi wejściowych – zapraszamy.

Spis treści:

  1. Rodzaje drzwi zewnętrznych z szybą
  2. Drzwi zewnętrzne z szybą – czy warto?
  3. Na co zwrócić uwagę dobierając szybę do swoich drzwi wejściowych?
  4. Co jeszcze warto wiedzieć o drzwiach zewnętrznych z szybą?

Rodzaje drzwi zewnętrznych z szybą

Na rynku dostępne mamy drzwi zewnętrze wykonane ze stali, aluminium lub drewna. Szyba w nich może być zarówno wpisana w drzwi, jak i być dodatkowym elementem dekoracyjnym usytuowanym po jednej stronie lub po obu stronach wspomnianych drzwi, co nazywane jest doświetleniem. Przy wyborze drzwi wejściowych do swojego domu warto zwrócić uwagę na ich jakość. Powinny być one odpowiednio grube i wytrzymałe, a do tego szczelne i odporne na wszystkie występujące na naszych terenach warunki atmosferyczne, a przede wszystkim, marznące opady deszczu i śniegu, grad czy wyjątkowo silny wiatr.

Drzwi zewnętrzne z szybą – czy warto?

Drzwi zewnętrze z szybą to rozwiązanie, które nie dość, że prezentuje się w wyjątkowy i niebanalny sposób, to sprawia, że możemy wprowadzić do swojego wnętrza większą ilość światła. Przedpokój, przedsionek, hol, korytarz czy tak zwany wiatrołap to miejsca często pozbawione okien, czyli dostępu światła dziennego. Dzięki drzwiom zewnętrznym z szybą możemy wpuścić do tej przestrzeni nieco dodatkowego światła, które, w szczególności w domach o niedużej powierzchni bywa na wagę złota. Dzięki dostępowi do naturalnego światła pomieszczenie prezentuje się bardziej przestronnie i staje się znacznie przyjemniejsze. Warto tutaj wziąć pod uwagę także fakt, że dzięki przeszkleniom w drzwiach w ciągu dniach nie musimy korzystać z żadnych dodatkowych źródeł światła, co wpłynie na obniżenie rachunków za prąd. Jaka szyba w drzwiach zewnętrznych sprawdzi się najlepiej? Tego dowiesz się w dalszej części naszego artykułu.

Na co zwrócić uwagę dobierając szybę do swoich drzwi wejściowych?

Najważniejszym aspektem przy wyborze szyby do drzwi zewnętrznych jest oczywiście bezpieczeństwo. Dlatego, jeśli chcesz mieć w drzwiach duże przeszklenia lub takie usytuowane w okolicy klamki, bądź zamka do drzwi powinny być one wykonane ze szkła antywłamaniowego, które jest dodatkowo wzmocnione. Dzięki takiemu rozwiązaniu z pewnością będziesz mógł spać znacznie spokojniej. Szyba ta sprawdzi się także w codziennym użytkowaniu, gdyż trudne będzie także przypadkowe jej zbicie, co niewątpliwie zdarzyć się może przy drzwiach ze zwykłą szybą. Wybierając drzwi z doświetleniem, czyli szybą o dużych rozmiarach, warto postawić na produkt, który będzie odpowiednio izolował zarówno niskie temperatury, jak i hałas. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szyb, warto przyjrzeć się każdemu z nich i dopasować typ odpowiedni do swoich potrzeb. W sklepowych asortymentach natknąć się można na szybę laminowaną, która posiada folę zabezpieczającą, dzięki której unikniemy roztrzaskanego szkła na ziemi, co może okazać się szczególnie ważne przy małych dzieciach. Na rynku dostępne są także szyby barwione lub bezbarwne. Pierwsza z nich będzie doskonałym elementem dekoracyjnym, ponieważ to Ty sam decydujesz o kolorze szyby w Twoich drzwiach. Szyba bezbarwna pozwala na wpuszczenie do wnętrza dużej ilości światła dziennego, jednak jest też opcją, która zapewnia zerową prywatność. Jeśli jednak nie chcesz, aby każdy przechodzień mógł zobaczyć, co dzieje się u Ciebie za drzwiami, warto postawić na lustro weneckie. Dzięki temu rozwiązaniu swobodnie zobaczysz, kto puka do Twoich drzwi, jednak będziesz miał możliwość schowania się przed nieproszonym gościem, gdyż nie zajrzy on do środka Twojego domu.

Co jeszcze warto wiedzieć o drzwiach zewnętrznych z szybą?

Nie każdy producent drzwi ma w swojej ofercie model ze szkłem, które odpowiednio spełni Twoje oczekiwania. Jeśli chcesz postawić na produkt wysokiej jakości, dopasowany do wszystkich Twoich wymagań, warto skorzystać z usług profesjonalisty, który na szkle zna się jak nikt inny. Szklarz Wrocław to doskonały wybór dla wszystkich, którym zależy na odpowiednim wykończeniu drzwi. Zamawiając szybę u szklarza, sam wybierasz wielkość doświetlenia oraz odpowiadasz za wybór wszelkich parametrów, jakie chcesz, aby miały Twoje drzwi.

Mamy nadzieję, że naszym artykułem nieco przybliżyliśmy Ci temat wyboru odpowiedniej szyby do drzwi zewnętrznych. Warto przyjrzeć się swoim potrzebom i to pod nie dobrać odpowiedni rodzaj szkła.