April 30, 2024 3 min read

Pęknięcia szyb to temat, który może wydawać się dość specyficzny, ale nie ma co ukrywać – może dotknąć każdego. Okna to Twoje oko na świat, ale co zrobić, gdy ulegną uszkodzeniu? Dlaczego do tego dochodzi i co możemy zrobić, by zapobiegać takim sytuacjom? Jeśli szyba w Twoim domu, samochodzie czy gdziekolwiek indziej, uległa pęknięciu, nie martw się – tutaj znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat. Zapraszamy do lektury!

Spis treści: 

  1. Przyczyny pęknięcia szyby
  2. Rodzaje pęknięć szyb
  3. Co zrobić, gdy szyba ulegnie uszkodzeniu?
  4. Jak zapobiegać pękaniu szyb?

Przyczyny pęknięcia szyby

Jeśli chodzi o przyczyny pęknięcia szyby, są one naprawdę bardzo zróżnicowane. Zapoznanie się z nimi to pierwszy krok do zapobiegania przyszłym uszkodzeniom. 

Jedną z najbardziej oczywistych przyczyn pęknięć są uderzenia twardymi przedmiotami, takimi jak piłki, kamienie, czy nawet gałęzie drzew podczas silnych wiatrów. W zależności od siły uderzenia i typu szkła, uszkodzenia mogą mieć różną postać – od drobnych odprysków po duże pęknięcia, które mogą zagrozić integralności całej szyby. Dzieje się tak, ponieważ energia uderzenia koncentruje się w jednym punkcie, a szkło, będąc materiałem kruchym, nie jest w stanie równomiernie rozłożyć tej energii, co prowadzi do pęknięcia.

Zmiany temperatury również są jednymi z najczęstszych winowajców pęknięć szyb. Szyby, szczególnie te wykonane ze zwykłego szkła, mogą pękać pod wpływem gwałtownych zmian temperatur. Ciepłe powietrze we wnętrzach i mróz panujący na zewnątrz, zimową porą tworzą idealne warunki dla naprężeń termicznych, które mogą prowadzić do pęknięć.

Niewłaściwa instalacja okien jest problemem, który może mieć poważne konsekwencje dla integralności szyb oraz całej konstrukcji okiennej. Jest to kwestia, która wymaga szczególnej uwagi zarówno podczas pierwszego montażu, jak i ewentualnej wymiany okien. 

Podczas instalacji okien niezwykle ważne jest, aby szyba była równomiernie osadzona w ramie. Jeśli okno nie jest prawidłowo zainstalowane, może to prowadzić do nierównomiernego rozłożenia sił na szybę. Na przykład, jedna część szyby może być bardziej napięta lub ściśnięta niż inna, co tworzy słabe punkty, które mogą pękać pod wpływem nawet niewielkich obciążeń.

Warto pamiętać, że jakiekolwiek nieprawidłowości w procesie produkcji mogą prowadzić do powstania wewnętrznych defektów w szkle, takich jak niewielkie pęcherze powietrza, nierówności czy niejednorodność w strukturze materiału. Nawet drobne wady produkcyjne sprawiają, że szkło staje się bardziej podatne na pęknięcia wynikające z codziennego użytkowania, zmian temperatury, czy mechanicznych uderzeń. W skrajnych przypadkach, szkło z wadami produkcyjnymi może pęknąć samoistnie, bez żadnego zewnętrznego bodźca.

Rodzaje pęknięć szyb

Jeśli chodzi o rodzaje pęknięć szyb, rozpoznanie typu pęknięcia jest kluczowe dla ustalenia najlepszego sposobu naprawy. Warto wyróżnić kilka rodzajów pęknięć, z którymi możesz się spotkać.

Pęknięcia punktowe to małe, ale głębokie uszkodzenia, często spowodowane uderzeniem twardym przedmiotem. Mimo swojego niewielkiego rozmiaru, mogą stanowić poważne zagrożenie dla całej struktury szyby.

Pęknięcia gwieździste charakteryzują się rozchodzeniem się od centrum uderzenia w różne strony – na pierwszy rzut oka przypominają gwiazdę, stąd też ich nazwa. Są trudniejsze do naprawy i często wymagają wymiany całej szyby.

Pęknięcia liniowe to z kolei długie, proste linie, które mogą pojawić się na skutek naprężeń termicznych. Często występują w oknach niewłaściwie zainstalowanych lub tych, które zostały poddane szybkim zmianom temperatury.

Co zrobić, gdy szyba ulegnie uszkodzeniu?

Gdy dojdzie do pęknięcia szyby, ważne jest, aby działać szybko, ale z rozwagą. Pierwszym krokiem jest zabezpieczenie miejsca uszkodzenia, np. za pomocą mocnej taśmy, aby zapobiec dalszemu pękaniu oraz możliwości wypadnięcia szkła.

Następnie należy ocenić rodzaj i zakres uszkodzenia. W niektórych przypadkach, np. przy małych pęknięciach punktowych, możliwa jest samodzielna naprawa specjalnymi żywicami. W przypadku większych uszkodzeń konieczny będzie kontakt z profesjonalistą. W takiej sytuacji pomóc Ci może szklarz Bielany Wrocławskie.

Do czasu naprawy możesz również zastosować tymczasowe rozwiązania, takie jak przyklejenie folii bezpieczeństwa, która zabezpieczy przed rozpryskiem szkła.

Jak zapobiegać pękaniu szyb?

Zapobieganie jest zawsze lepsze niż leczenie, także w przypadku uszkodzeń domowych szyb. Aby uniknąć pęknięć:

  • stosuj szyby hartowane lub laminowane, które są bardziej odporne na uszkodzenia. Warto wspomnieć również o ich bezpieczeństwie – szyby hartowane i laminowane w razie uszkodzenia nie rozpadają się na ostre fragmenty, tak jak tradycyjne szyby;
  • zadbaj o prawidłową instalację i konserwację okien. Regularne przeglądy mogą wykryć potencjalne problemy zanim jeszcze dojdzie do poważnych uszkodzeń;
  • unikaj gwałtownych zmian temperatur wokół szyb, na przykład nie ogrzewaj zbyt mocno pomieszczeń w bardzo mroźne dni. Unikaj także mycia szyb zbyt gorącą wodą, zwłaszcza jeśli temperatura na dworze jest stosunkowo niska. 

Pęknięcia szyb mogą być poważnym problemem, ale z odpowiednią wiedzą i działaniami zapobiegawczymi, można ich unikać lub skutecznie naprawiać. Pamiętaj, bezpieczeństwo jest najważniejsze – w przypadku wątpliwości zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą, który doradzi najlepsze rozwiązanie.