October 23, 2023 2 min read

Szklane balustrady coraz częściej zdobią wnętrza domów i budynków komercyjnych. Ich przezroczystość i elegancja przyciągają wzrok, ale czy są równie praktyczne, jeśli chodzi o czyszczenie? Dowiesz się tego w poniższym wpisie.

Spis treści:

 1. Balustrady szklane – czyszczenie krok po kroku
 2. Czego unikać, aby zachować dobry wygląd balustrad? Wskazówki
 3. Zadbaj o szklane balustrady

Balustrady szklane – czyszczenie krok po kroku

Czyszczenie balustrad szklanych nie jest trudne, jednak ze względu na charakterystykę szkła, może być to niechętnie podejmowane zadanie. Szybko zbierające się odciski palców i zabrudzenia, sprawiają, że efekty czyszczenia są krótkotrwałe. Mimo tych wyzwań, utrzymanie balustrad szklanych w doskonałym stanie jest możliwe. Kluczem jest odpowiednia technika i dobrze dobrane produkty.

Mycie szklanej powierzchni

Niezbędne produkty:

 • Miękka ściereczka z mikrofibry;
 • Płyn do mycia szyb lub domowy roztwór (np. woda z odrobiną octu lub mydła w płynie);
 • Miska lub wiaderko z ciepłą wodą;
 • Ręcznik papierowy.

Czyszczenie krok po kroku

 1. Przed nałożeniem płynu przetrzyj szkło suchą ściereczką, aby usunąć luźny brud i kurz.
 2. Namocz miękką ściereczkę w przygotowanym roztworze. Wyciśnij nadmiar.
 3. Delikatnie przetrzyj szklaną powierzchnię ściereczką, wykonując okrężne ruchy. Jeśli na szkle są uporczywe zabrudzenia, możesz dodać trochę płynu.
 4. Jeśli używałeś mydła lub innego środka, który może pozostawić smugi, spłucz powierzchnię czystą wodą lub przetrzyj wilgotną, czystą ściereczką.
 5. Na koniec użyj ręcznika papierowego, aby dokładnie wysuszyć powierzchnię. Następnie wypoleruj ją, pozbywając się smug.

Czego unikać, aby zachować dobry wygląd balustrad? Wskazówki

Szkło to dość delikatny materiał, który wymaga dobrze dobranych środków czystości i akcesoriów do mycia. Dlatego jeśli chcesz zachować balustrady szklane Wrocław w dobrym stanie, unikaj:

 • Mocnych środków myjących – zamiast nich wybierz roztwór wody z octem. To domowy sposób na mycie niemal każdej powierzchni, jest bardzo skuteczny;
 • Gąbek lub ścierek o szorstkiej teksturze – szczególnie używane na sucho mogą rysować szkło. Najlepiej sprawdzi się ściereczka z mikrofibry (do gruntownego mycia) i ręcznik papierowy (do polerowania).

Zadbaj o szklane balustrady

Szklane balustrady są wyjątkowym dodatkiem do współczesnych wnętrz. Chociaż nie są one trudne do utrzymania w czystości, wymagają ostrożności i właściwego podejścia, aby zachować ich świetny wygląd. Z właściwą techniką i narzędziami, czyszczenie szklanych balustrad może być prostym i skutecznym zadaniem, umożliwiającym cieszenie się ich pięknem każdego dnia.